Riva Makale Šibenik

Najistočniji dio fortifikacijskih zidina završavao je na jugoistoku Šibenika sa bastionom Sv.Katarina. U prvoj polovici XIX stoljeća podno zidina na nekadašnjoj rivi, a prije gradnje zgrade Makale tik uz more bila je šibenska klaonica. Na prostoru gdje je danas bivši hotel Krka, a prije njegove gradnje bio je magazin u kojem se čuvao mljeveni prah buhaća koji je bio jedan od glavnijih izvoznih proizvoda. Obale tj. mula nije bilo već samo nasuta porporela. Na lokvi van gradskih zidina, a istočno od Sv. Frane (strelica) bilo je jedino mjesto gdje su šibenski težaci mogli napojiti svoju stoku.

 

Zgrada Makale na istoimenoj obali koju je pred svojim skladištima podigao zlarinski poduzetnik i vlasnik rudokopa u Dubravicama. Motiv kako ga je prikazao umjetnik nam ilustrira kako je nakad izgledao jugoistočni dio gradskih zidina zvan Katarina. Još 1875. godine taj istureni dio je bio u sklopu kuće Makale. Zapadno krilo je imalo samo jedan kat, središnji je bombardiran u II svj. ratu.

 

Zgrada Makale sa srušenim dijelom koji je bio vidljiv ispred središnjeg dijela na prethodnoj slici.

 

Tvrđava sveti Ivan na golom kršu poviše Šibenika, a u prednjem planu cjelovita zgadurina sa skladištima poduzetnika Makale.

 

Kolonade i terasa pred zapadnim dijelom zgrade Makale koji je od početka XX stoljeća služio kao depandansa hotela Krka. Drugi kat depandanse hotele Krka je dosta godina koristila obitelj najdugovječnijeg šibenskog gradonačelnika Viteza Ante Šupuka, a gdje je i preminuo.

 

Središnji i istočni dio zgrade Makale poslije II svj. rata, gdje je kasnije izgrađeno kino 20. april.

 

Riva Makale sa dugo prepoznatljivom vizurom ostaka zgrade Makale (Revije dosta godina), zgrada TLM-a sa kinom u prizemlju i carinarnica.

 

Po rušenju ostatka zgrade Makale moglo se jedno vrijeme vidjeti drugačiju vizuru sv. Frane – zakratko.

 

Ilustracija najgornje slike karte iz prve polovice XIX stoljeća je slika gdje se u sredini dolje vidi kraj Makaline kamene rive, i početak gradnje mula  Krka. Na zemlji se vide položene tračnice za postavljanje kamenih blokova za novu rivu. Vide se žene kako peru robu na žalu. Isti motiv je i Jackson ilustrirao u svoj knjizi koji je zatekao za posjete Šibeniku 1887. godine.