Zavorovićev trg

Zavoreo

Ovako je izgledao Zavorovićev trg izgledao do 1927. godine. Naime kako se loza obitelji Zavoreo (Zavorović) ugasila, tj. ostala bez nasljednika to je došlo do prodaje renesansne palače. Nadležna vlast nije na vrijeme reagirala, te je srušeno pročelje sa grbom obitelji Zavoreo. Ondašnja vlast je nudila vlasniku 12.000 dinara za odštetu da se bar sačuva pročelje sa grbom.

 

trg Zavorović

Današnji izgled Zavorovićeva trga sa renesansnom crkvom sv. Duh i preuređenim pročeljem palače Zavoreo. Od starog zdanja jedino je  ostao latinski natpis nad vratima koji glasi:

NICOLETA ZAVOREO
EX STAPHILEORVUM FAMILIA
AC PETRVS FILIVS
DOMINICO NIPOTI
MDLXVIII

Skicu pročelja palače Zavoreo prije rušenja napravio je šibenski samouki slikar iz Doca g. Josip Lučić.

 

crkva sv. Duh

Crkva sv. Duh koja danas dominira Zavorovićevim trgom bez palače Zavoreo.

 

grb Zavorović

Grb obitelji Zavoreo koji je Dinku Zavoroviću dodijelio Kralj Rudolf 1587. godine sa titulom plemstva za zasluge u borbama protiv Turaka. Zavorović je rođen 1540. godine, a umro je oko 1610. godine. Bio je poznati šibenski povjesničar koji je zbog istinitog pisanja o mletačkim lukavštinama kao i prevarama o načinu na koji su se domogli Dalmacije bio neko vrijeme i prognan, te štičenik slavnog Fausta Vrančića.

 

orguljaška škola

U unutrašnjosti crkve sv. Duh 1933. godine jedan zid oslikali su freskom u mitanijskom duhu  šibenski slikar Josip Lučić i Jan Podolski Poljak koji je živio u Šibeniku i radio kao firmopisac. Na manjim vinjetama lijevo je Lučić, a desno Podolski. Josip Lučić je između dva svjetska rata djelovao u Šibeniku i portretirao je mnoge šibenske obitelj, te izradio rodoslovlja nekih obitelji i mnogo radova u raznim tehnikama sa vedutama Doca i Šibenika.