Šibenik pogled sa mula Krka

šibenik

Dio obale od mula Krke prema zapadu na samom početku XX stoljeća po proširenju, tj. nasipanju  materijala na kojem je kasnije postavljena drvena riva.

 

šibenik

Ilustracija iz onovremene štampe koja nam dočarava izgrađenost obale  koja je kasnije porušena i višestruko proširena, a sam ugao je postepeno nasipan i  mul produžen.

 

šibenik

Mulo Krka sa vrlo kratkim dijelom obale izgrađene kako je poznajemo danas snimljeno početkom devedesetih godina 19. stoljeća.  Ustvari zapadni dio mula Krka bio je izgrađen u dužini od tridesetak metara. Ugao još nije bio nasut kao ni vrh mula. Vidimo privezani   Lloydov parobrod Flink ili Spretan prilikom istovara tereta. U pozadini pred prednjim jarbolom još uvijek vidimo neuređenu obalu, koja je u toj prvotnoj verziji bila žalo udaljeno od prvih kuća tek nekoliko metara. Nekoliko detalja o Austro Ugarskom teretnom parobrodu Flink: sagrađen je u Engleskoj 1876. godine, nosivosti BRT 936T, pogon parni stroj od 150 KS,  dužine 67m, širine 9m i gaz od 2m. Brzina 10 čvorova. Potopio se je 26. 02. 1911. na putu iz Trsta za orijent, kod punte Marlera blizu Pule. Špediter i agent za parobrod “Flink” u Šibeniku 1892. godine je bio Ivan Kaleb (Giovanni Caleb).

 

1.

Zgrade koje su porušene i na njihovo mjesto izgrađena zgrada danas poznata kao Lučka kapetanija, a u prošlosti  između dva svjetska rata su u njoj bile razne banke. Pred njom se vidi još neizgrađena obala tj. žalo.

 

2.

Na samom obalnom rubu uz bitve za privezivanje brodova je bio  fenjer koji se je palio uvečer  za orijentaciju brodovima jer još nije bio napravljen mul Krka sa lanternom.

 

3.

Rijetka slika  crkve sveti Julijan u kojoj su vršili bogoslužeje vjernici Grčkokatoličke vjeroispovjesti. Ulaz u crkvu kao i zvona sa preslicom su bila sa južne strane tj. sa mora.

 

šibenik

Ugaoni dio mula Krka ispod sv. Frane  gdje možemo vidjeti da je na tom dijelu bila mala uvalica koja je sezala do pod same zidine i kulu koja je bila tik uz hotel Krka.

 

šibenik

Fotografija nastala na kraju devetnaestog stoljeća gdje se več vidi izgrađenost  obale podno kuća sa desne strane. Nasut je i uređen ugao  gdje poćima mulo Krka  i u pozadini na sidru se vidi austrijski razarač.

 

1.

Preda zgradom na kojoj je današnja kapetanija  vidimo  trabakul po iskrcaju tereta sav obložen jedreninom  da se nebi rasušio na suncu i potonuo prilikom idućeg ukrcaja tereta. Obala uz koju je privezan trabakul je kamena.

 

2.

Za ljetnih vručina su se rastezala brodska jedra da bi se napravio hlad  i ispod moglo raditi u bačvariji.

 

Na stero fotografiji iz 1890. godine se vidi bačvarska radiona koja bi bila na otprilike današnjem mjestu kafića koji su zapadno od Lučke kapetanije.

 

Zadnja generacija bačvara koja je snimljena na mjestu gdje su se izmjenile mnoge generacije bačvara vidljvih na mnogim fotografijama i razglednicama u periodu više od sto pedest godina. Snimka je nastala pred drugi svjetski rat i na njoj su bačvari iz obitelji Kužina.