Luka Šibenik

Dugo vremena u šibenskoj luci najveće lučko postrojenje je bilo drveno pristanište ŠIPAD-a na poluotoku Klobučac, a na obali uvale Vrnaža. Kad je Otto Steinbeinss 1893. godine dobio koncesiju za eksploataciju šuma u Bosni u kotaru Ključ, sa otvaranjem pilana u Dobrljinu počele su gradnje uskotračnih pruga do Drvara, pa Knina, te normalnom prugom prevoz drvene građe do Šibenika. Drveno pristanište firme Steinbeiss poćelo je sa radom 1903. godine i vidimo ga na desnoj strani slike.  U vrijeme nastanka fotografije samo je postojala kamena operativna obala ispred zgrade Makale pred kojom vidimo nekoliko brodova na jedra.

šibenik šipad

Ispod nasipa željezničke pruge od uvale Draga prema istoku imamo kosi kameni nasip sa izmjeničnim mjestima za privez brodova prema istoku, te željezničku prugu uz samu obalu kojom se je vršilo dopremanje ugljena za izvoz iz rudnika Siverić i Dubravice. Barake skladišta ugljena se vide na desnoj strani slike uz obalu. Na tom mjestu se kupala malađarija iz tog dijela Šibenika, te ih nekoliko vidimo na slici.

 

Dovršetkom operativne obale od rive Makale, nasipanjem Vrulje i Ugljenare (Garbunjere) koju je izgradilo poduzeće “Monte Promina” u dužini od 437 m postavljena su postrojenja za utovar ugljena. Za utovar su se koristile pokretne mosne dizalice (mančine) nosivosti 25 t koje se vide na slici u bojama iz 1939. godine.

 

r

Na snimci iz 1939. godine još se vide ostaci nekadašnjeg kosog nasipa u produžetku obale iza dizalice na maoni. Obala Dobrika je već u pripremi gradnje, jer od brodogradilišta Torić u sredini slike u pozadini se vidi njihova obiteljska kuća, a ni traga brodogradilištu.

 

Na obali Rogač koncem pedestih godina počela je montaža Ganz-ovih mosnih dizalica za manipuliranje rasutim teretima za pretovar preko šibenske luke. Na slici se vidi gradnja prve mosne dizalice čijoj montaži je asistirala plovna dizalica Dobrika.

 

Još šezdesetih godina su se koristila dva željezna mosta preko kojih se vagonetima vršio utovar ugljena i rasutih tereta u brodove kao što vidimo na slici. Zbog pličine nakrcani brodovi nisu smjeli biti privezani uz obalu. Na gatu Vrulje i Rogaču vršio se intezivan pretovar rasutih tereta. Već se vide montirane mosne dizalice na Rogaču.

 

Doba kad je šibenska luka radila punim kapaciteom. Vide se mnogi teretni brodovi velike tonaže, kao i u prvom planu maone koje su služile za pretovar raznih tereta.

Na gatu Vrulje na mjestu prostora za rasute terete šezdesetih godina napravljeno je veliko zatvoreno skladište nas snimci sa Baronea.