Kupališta u Šibeniku

Kupalište za gospodu – Maichsner u Docu

Kupalište Meichsner.

Poslije duge potrage za snimkom Šibenika koja bi nam bar jednim svojim dijelom mogla dočarati kupalište Maichsner, pojavila se snimka sa parobroda u prolazu kroz šibensku luku krajem XIX stoljeća. Vidimo da su tada nasuprot crkve sv. Domenika postojale kabine “Gospodskog kupališta Meichsner”, a nad krovom kabina u ono doba čak je bio i naziv kupališta, no nemoguće ga je točno razabrati sa ove snimke.
Ovo kupalište u ono doba slovilo je kao “Kupalište za gospodu” i vezano je uz sam početak pojave kulture kupanja u Šibeniku, iako se ne može točno navesti godina ni kada su se šibenčani počeli kupati na tom mjestu, ni kad su prestali, jer već 1914. godine mu nema ni traga. Kasnije na toj poziciji izgradili su hangar VK Krka.

Kupališta u Šibeniku – Matačić – Paklina

 

Do tog kupališta sa gata Krka inače je vozio i lijepi putnički motorni čamac koji je bio motiv na onovremenim razglednicama. Kupalište sa drvenim objektima izgradio je 1902. godine trgovac drvnom građom Mate Matačić i čitavo kupalište sagrađeno je isključivo od drva. Demontirano je 1917. godine kao nerentabilno, a usljed pomanjkanja drvne građe. Još i danas u moru postoje tragovi kamenih stupova na kojima je bila konstrukcija kupališta.

 

šibenik

Iz lista “Il Dalmata” br.62/1906. godine, koji je izlazio u Zadru, čitamo da na šibensko kupalište Matačić na Paklini, pored ostalih, kupače prevozi kapetana Aleksa malim čamcem na jedra i vesla, a što je i motiv ove fotografije sa kupalištem Matačić u pozadini desne strane fotografije.

 

Po završetku I, a kasnije i II svjetskog rata kupalište Paklina doživljava svoje procvate, a u vrijeme SFRJ vojska JNA je na kupalištu sagradila i plivalište sa tribinom.

Kupališta u Šibeniku – Mandalina oficirsko kupalište

 

mandalina marina

Podno šumice u Mandalini, nasuprot pristaništu tvrtke Šipad, postojalo je kupalište zatvorenog tipa sa kabinama, a bilo je namjenjeno starješinama ratne mornarice predratne Jugoslavije. Na snimci iz 1922. godine vidimo vojna lica na kupalištu u Mandalini, sa panoramom Šibenika u pozadini. Kupalište je napušteno još za vremena II svjetskog rata.

 

d marin

Slika iz 1922. godine na trampulinu, grupe privilegiranih koji su se u ono doba kupali na vojnom kupalištu u Mandalini sa Šibenikom u pozadini.

 

mandalina

Mnogima nepoznate kabine oficirskog vojnog kupališta Kraljevine Jugoslavije, a koje su srušene prošle godine kad i zgrada na Kulini za potrebe elitnog turizma.

Kupališta u Šibeniku – Rogač

 

Kupalište podno brda Rogač. Brdo Rogač je izminirano da bi se dobio kamen za izgradnju obale teretne luke. Već prije prvog svjetskog rata šibenčani su se kupali na tom dijelu luke. Na  slici  iza jedra se vidi u pozadini kuća obitelji brodograditelja Torića, koja je do danas ostala u carinskoj zoni luke Šibenik. Na desnoj  strani se nazire šibenska klaonica koja je srušena šezdesetih godina prošlog stolječa. Na slici obitelj Vuletin 1944. godine, lijevo Danira, sin Valko i suprug Vladimir.

Kupališta u Šibeniku – Banj

 

banj šibenik

Plaža Banj na kojoj su se kupali stanovnici Crnice koje je nastajalo uz  La Dalamatien i kasniji  Sufid.  Plaža je bila odmah podno luksuzno izgrađene zgrade za upravno osoblje tvornice. U sredini slike vidimo trampulin i dio ograde tvornice.

 

Grupa punačkijih šibenčanki testira izdržljivost trampulina na plaži Banj.

Kupališta u Šibeniku – Batiđela

 

šibenik batiđela

 

Kupalište Batiđela je bilo na zapadu luke iza TEFa, te je kasnije ušlo u krug poduzeća i koncem pedesetih
više  se nije bilo moguće tamo kupati. Na slici se vidi jedini kupać .

 

Snimka jedne obitelji prispjele svojom brodicom na plažu Batiđela.

Kupališta u Šibeniku – Martinska

 

šibenik martinsaka

Jedna mlada mama u kostimu po posljednjoj modi pokušava nešto uloviti sa malo debljom tunjom sa mulića na Martinskoj.

 

Kupačice na Martinskoj. Nema još ni traga o danas poznatom pristaništu gdje su kasnije pristajale pinice. U pozadini se vidi Gvozdenovo.

 

Razglednica iz tridesetih godina mula na Martinskoj i Šibenikom u  pozadini.

 

Kupaći sa brodom na vanbrodski pogon uz mulo na Martinskoj dvadesetih godina.  TEFu pozadini.

 

Martinska  sa crkvicom sveti Martin, a poslije drugog rata zgradom koja je bila u funkciji kao buffet sve do sedamdesetih godina kada je u njoj uz adaptaciju otvoren postor Instituta za proučavanje mora.