Butige u Šibeniku

Tomaseo

Talijanaši defiliraju trgom ispred kuće Tommasea sa talijanskom glazbom (Banda citadina) i talijanskim zastavama u slavu okupacije Šibenika od Talijana 1919. godine.

 

Do crkvice sv. Mihovil je u to doba bila drvodijelska radnja Ante Martinovića što se vidi slici. Kasnijih godina, pa sve do drugog svj. rata u tom prostoru je bila trgovina mješovite robe obitelji Blaženčić.

 

Tomaseo Šibenik

Trgovina stakla u Šibeniku na trgu ispred sv. Frane, a u prizemlju kuće u kojoj je rođen Tommaseo. U vrijeme nastanka slike još je uvijek na zidu spomen ploča Tommaseu. Trgovina stakla nudi uvozno staklo svih vrsta iz Češke, a naročito za prozorska stakla je navedeno u reklami izloga.

 

trg Nikole

Trg Nicole Tommasea ispred crkve sv. Frane. S lijeve strane je crkvica sv. Mihovil a do nje nekadašnja drvodijelska radnja Martinovića. Desna strana slike je kuća u kojoj je rođen Nicolo Tommaseo. Nekada je postojala spomen ploča  Tommaseu u visini prvog kata između dvaju prozora.

 

Ulica niz Goricu od svete Luce prema crkvi sveti Ivan. S lijeve strane je uočljiva reklama “Fotografija”, tj. za foto studio, a koji se ne spominje nigdje kroz povijest Šibenik. Studio je bio aktivan u prvom svjetskom ratu i kasnije.

 

Po povratku iz Beča gdje je završio slastičarski zanat Stevo Mandić je za ono vrijeme poslije prvog svjetskog rata otvorio luksuznu slastičarnicu, koja je bila opremljena sa vrhunskim interijerom za ono doba.

 

Nad vratima i izlozima slastičarnice Steve Mandića bilo je filigranski posebno istaknuto “Prva dalmatinska slastičarnica Stevo Mandić obskrbljena električnom peći”, što je za ono vrijeme bilo vrhunac u pripremi slastica.

 

Na trgu do kavane Medulić, a u prostoru nekadašnje slastičarnice Steve Mandića dugo je bila parfumerija “MIAMI” SOUR-a “Šibenka”, OOUR-a “Kornat” prodavaonica br. 2.

 

Miami

Današnji izgled prostora na sredini forografije gdje se je nekad nalazila Mandićeva slastičarnica i parfumerija Miami koje se vide na prthodnim slikama.

 

Unutrašnjost slastičarnice “Osvit” Mirka Merlaka u Kalelargi u ulici Kralja Tomislava. Slastičarnica je imala reputaciju jedne od najboljih slastičarni u Šibeniku.

 

Šibenski bečari pivaju u slastičarnici “Osvit” Mirka Merlaka. Treči s lijeva je Pio Terzanović, peti je vlasnik Mirko Merlak. Drugi s desna je unuk Viteza Ante Šupuka, Marko Šupuk vlasnik hidrocentrale Jaruga na Krki.

 

Izlog i ulaz u slastičarnu “Osvit” vlasnika Mirka Mrlaka na snimci iz tridesetih godina prošlog stoljeća.

 

slastičarna optička radnja

Današnji izgled ulice Kralja Tomislava u kojoj su se nalazili slastičarnica obitelji Merlak i do nje desno gdje je danas optička radnja bila je papirnica obitelji Bianchi.

 

Na mjestu nekadašnje škole LEGA, a današnje optičke radnje bila je papirnica obitelji Bianchi vlasnika Šimuna koji stoji na vratima papirnice sa svojim pomoćnikom.

 

Trgovina manufakturnom robom preko puta kazališta. Na vratima su vlasnici i djelatnici, a desno od njih su stolice i stolovi gostionice “Mehana Šumadija”. Slika je iz 1935. godine.

 

Reklama nad ulazom u “Mehanu Šumadija” preko puta kazališta uz butu. Na uglu bute je obješena kita od smreke , koja je znak za prodaju crnog vina u šibenskim tovernama ili konobama.

 

Trgovina manufakturnom robom na malo i veliko obitelji Šime Antić koji su slikani sa vojim djelatnicima pred ulazom u trgovinu do kazališta.Obitelj Antić je imala i svoju trgovinu i u Biogradu na Moru što se vidi na reklami poviše vratiju. Slika je iz 1938. godine.

 

Butige u Šibeniku preko puta kazališta koje su na prostoru nekadašnjeg manufakturnog dućana obitelji Antić i Mehane Šumadija.

 

Foto Šibenik

Knjižara i papirnica Emila Mandića sa bogatim izborom foto materijala i razglednica na početku Kalelargekoja je djelovala do kraja drugog svj. rata.

 

Mandić

Da se Emil Mandić prilagodio vremenu talijanske okupacije 1942. godine vidi se po dijelu reklame na desnoj strani slike njegove trgovine na početku Kalelarge na talijanskom za prodaju razglednica Šibenika (Cartoleria i reklama na uglu za Agfa filmove).

 

Butiga Emila Mandića kako izgleda ovih dana u Šibeniku u Kalelargi.

 

Alpa

 

Prvi vlasnik mlječnog buffeta Zdravljak Alpa bio je Ivan Prebil. U istom prostoru poznatom kao Alpa poslije II svj. rata bila je i brijačnica do bombardiranja na Sv. Lucu 1943. godine.

 

Pogled od palače Rossini niz Kalelargu prema istoku i s lijeve strane ostaci porušene kuće u čijem je prizemlju bila Alpa i brijačnica. Tom prigodom je poginuo i jedan član obitelji Livaković koji je čekao na red kod brijača. Desno je kuća Rosa bez porušene zapadne strane. Do nje je djelomično uništena kuća sa buffetom Jadran u prizemlju koje danas nema, jer je bila stara i razdrmana, te se na tom prostoru danas nalazi šator ugostiteljskog objekta.

 

Mljekara Alpa otvorena je još daleke 1933. godine, a nalazila se na istom mjestu sve do pred par godina kad je prestala sa radom i kad je zatvorena. Na slici se vidi unutrašnje uređenje iz 1961. godine. Prvi vlasnik mlječnog buffeta Zdravljak Alpa bio je Ivan Prebil.

 

Preko puta zdravljaka Alpa, a na prostoru nekada srušene kuće na Sv. lucu 1943. godine bio je štekat. Slika je također iz 1961. godine. Na tom istom mjestu nekada je bio buffet Jadran do bombardiranja zgrade.

 

Alpa danas.

 

Butiga spize

 

Butiga spize preko puta starog pazara u Šarinoj kući na slici iz šezdesetih godina XX stoljeća. Opskrbljenost je bila na zavidnom nivou, samo je životni standard za većinu žitelja Šibenika bio nizak. To ilustrira i slika sa uslužnim mlincima jer se sve kupovalo na deke. Lijevi donji ugao prikazuje mlin za kavu i mak. Ukiseljene paprike i kiseli kukumari su se prodavali na komade, a stali su u velikim staklenim bocama na banku. Marmelada iz velikog latenog važa prodavala se na deke u masni papir.

 

Na slici je prodavač koji puni škartoc sa kavom koja stoji u velikoj lijepo uređenoj kutiji koja na donjem dijelu ima otvor za nasipanje u škartoc. U to vrijeme bilo je svega osim dinara.

 

U dijelu butige gdje su se prodavali konditorski proizvodi na pultu se vide samo četiri vrste čokolade: veliko pakiranje čokolade Zvečevo, pa čokolada naziva “Konzum”, pa Seka i braco, te Samo ti. Bombona je bilo dosta vrsta samo nisu bili pakirani u kesicama kao danas, već su bili u staklenim bocama rinfuzno i prodavali su se na deke na vagi.

 

Blagajnica Mileva na kasi samoposluge. Neko vrijeme je bila poznata svoj djeci Šibenika po izradi vrhunskog sladoleda u Alpi.